חישוב דמי מזונות

חישוב דמי מזונות הוא אחת מהסוגיות שמעסיקות יותר מכל הורים לפני גירושין. בין אם מצדו של האב שחושש שהמזונות ימנעו ממנו להתקיים בכבוד ובין אם מצד האם שמרגישה שסכום נמוך מדי יפגע גם בה וגם בילדים. מדובר בהחלטה שתלווה את ההורים המתגרשים שנים רבות קדימה והעתיד – במיוחד תחת תפאורה של גירושין או פרידה – לוט בערפל.

נציין כבר עתה שכל הנושא של חישוב דמי מזונות נמצא בשנים האחרונות תחת שינויים דרמטיים. בעיקר נוכח התמורות בדיני המשפחה ובמצב החברתי בישראל. בין אם מבחינת חלוקת האחריות ההורית שנעשית תדיר על בסיס זמני שהות שווים (מה שהיה קרוי בעבר "משמורת משותפת") ובין אם לאור הפערים המצטמצמים בין גברים לנשים (כולל מצבים רבים שבהם האישה היא זו שפרנסתה גבוהה יותר).

במשרד עורכי דין אמיר זבולון אנחנו מדגישים בפני לקוחותינו שלא קיים מחשבון מזונות ילדים אחיד ושכל מקרה נבחן לגופו. מתוך ניסיון של כ-20 שנים בתחום אנחנו יכולים להעיד שגם מצבים דומים לכאורה לחלוטין מסתיימים באופן שונה לגמרי.

הגישה שלנו במשרד היא אחת – בין אם אנחנו מייצגים את הלקוח בהליך משפטי מלא בערכאות ובין אם מסייעים בגיבוש הסכם גירושין, תמיד נבחן את מזונות הילדים משלוש הזוויות הבאות:

  • מהם (באמת) הצרכים של הילדים עכשיו ובעתיד?
  • מהי (באמת) יכולת ההשתכרות של כל אחד מההורים?
  • מהי חלוקת זמני השהות של הילדים אצל הוריהם הגרושים/הפרודים?

נשמח לעזור לך בחישוב דמי המזונות. ניתן להשאיר פרטים בטופס או ליצור איתנו קשר בטלפון 03-7365050

האם זה נכון שלא משלמים מזונות ילדים אם זמני השהות שווים?

אחת השאלות הנפוצות לגבי חישוב מזונות ילדים היא "האם התשלום מבוטל לחלוטין כשזמני השהות שווים?" (מה שהיה קרוי בעבר "משמורת משותפת"). ובכן, נכון לפסיקה הנוכחית התשובה היא "כן, אבל". על מנת שכל הורה יישא בהוצאות הילדים באופן עצמאי, ללא העברת מזונות ברמה החודשית מצד לצד, צריכים להתקיים ברמת העיקרון שלושה תנאים מצטברים:

  • מקורות ההכנסה של ההורים שווים פחות או יותר.
  • הילדים הם מעל גיל 6.
  • זמני השהות שווים.

דיסקליימר חשוב: גם הפסיקה החדשנית לפיה לא קובעים מזונות ילדים בהתקיים שלושת התנאים הנ"ל נמצאת כל הזמן תחת שינויים, וכמעט תמיד יש באוויר הליכים משפטיים תלויים שיכולים להשפיע עליה.

אוקיי, אבל כמה משלמים בפועל?

כאמור, אין נוסחה קבועה לחישוב מזונות ילדים. עם זאת ובכפוף כמובן לכל ההסתייגויות המובנות, הניסיון מלמד שדמי המזונות לילד בישראל נקבעים בד"כ סביב 1,300-1,600 ש"ח. יודגש שבמידה שיש מספר ילדים, המזונות הם לא מכפלה "יבשה" פר ילד. למשל, אין משוואה שקובעת שאם ילד אחד זכאי ל-1,500 ש"ח למזונותיו, אזי 3 ילדים זכאים ל-4,500 שקלים.

לעתים נקבעים מנגנונים נוספים של מזונות ילדים שמפרידים בין צרכים מסוימים שמכוסים תחת המזונות בעוד שצרכים אחרים מתחלקים שווה בשווה בין ההורים בהתאם "להופעתם" (לדוגמה, טיפול רפואי בלתי צפוי).

חישוב מזונות ילדים בהסכם גירושין

זוגות רבים מבינים את המעלות שבעריכת הסכם גירושין. הסכם גירושין שנערך בקפידה, תוך התחשבות במכלול הנסיבות הספציפיות, עשוי לספק מענה הולם לכל המעורבים ובמיוחד הילדים. מזונות ילדים יכולים להיקבע בהסכם אך כמובן שהסכם כאמור צריך לעבור תחת ביקורת של בית משפט. קביעת מזונות ילדים בהסכם מאפשרת מידה רבה של גמישות בהתאמת הסכומים לנסיבות הכלכליות הרבות הנוספות.