גישור גירושין – כל מה שחשוב לדעת

במידה ומערכת היחסים שלכם מצויה במשבר וקיבלתם החלטה להיפרד זה מזה, הרי שניתן לבחור בתהליך של גישור גירושין הכולל הגעה להסכם ולהסדר הוגנים בין בני הזוג וזאת תוך השגת וודאות משפטית, חיסכון בזמן ועלויות הכרוכים בניהול הליך הגירושין בבית המשפט או בבית הדין הרבני. גישור גירושין מהווה אמצעי להגעה לפתרון במקרה של סכסוכי גירושין, מדובר בהליך אשר השימוש בו והנחיצות שלו הולכים וגוברים במהלך השנים האחרונות וזאת נוכח היתרונות שהוא מספק. הליך הגישור הינו כלי יעיל למדי המספק לבני הזוג אפשרות לניהול שיח באווירה נוחה ופתוחה בנוגע לסוגיות המשפטיות השונות וכן מדובר בכלי המאפשר לגבש ולהגיע להסכמות בכל הנושאים הכרוכים בהליך הגירושין.

כוחו ויתרונותיו של הליך גישור גירושין

גישור גירושין נועד להגיע להסכמות בין בני הזוג המעוגנות בהסכם גירושין מסודר אשר חוסך את הצורך שבהגשת תביעה לבית המשפט וניהול הליך הגירושין בערכאות. אפשרות להגעה להסכם המקובל על בני הזוג חוסך זמן, עלויות וכן הוא מבטיח וודאות והבנה בנוגע להכרעות שונות הנכללות בסוגיות המתייחסות לניהול החיים לאחר הגירושין וזאת ללא צורך בהתערבות והכרעה של בית המשפט. גישור גירושין מתבצע באמצעות מגשר המאפשר ניהול של דיאלוג של בני הזוג וזאת תוך שמירה על שיח מועיל באווירה נעימה ותוך הבנה. תפקידו של המגשר הינו ליצור מיקוד לגבי הנושאים המצויים במחלוקת וכן להציע פתרונות מתאימים לשם הגעה לפשרה מבחינה משפטית. הליך גישור גירושין אינו בגדר חובה ולכן כל אחד מהצדדים רשאי להפסיקו בכל שלב. כל הנאמר בפגישות הינו חסוי ואינו יכול לשמש את הצדדים במקרה של תביעות גירושין בבית המשפט. כוחו של הליך הגישור טמון בעובדה כי הוא מקנה לצדדים סביבה בטוחה לניהול מו"מ המוביל לסיום הסכסוך וכן במקרה וההליך לא צלח, הרי שהצדדים יכולים לפנות לערכאות וזאת ללא חשש כי הליך הגישור עלול לפגוע בהם.

מה אומר החוק?

גישור גירושין הינו הליך שאינו מחייב, אך בחודש יולי 2016 נכנס לתוקף חוק להסדרת ההתדיינות בתחום סכסוכי משפחה אשר קובע כי בני זוג המעוניינים להתגרש הינם מחויבים לנסות את הליך הגישור וזאת בטרם תהיה להם הזכות להגשת תביעה אחד כנגד השני. במקרים אלה, הליך הגישור מתבצע בניהול של עובד סוציאלי ובמידה וההליך לא צלח, הרי שבפני הזוג תפתח האפשרות לפנות לערכאות. החוק אינו מחייב את בני הזוג להגיע להסכמה, אך הוא נועד להביא אותם להידברות במטרה להגיע לפשרה וזאת בטרם הם מתחילים במאבק משפטי יקר וארוך. רובם של הליכי הגישור שנובעים מחובה, אינם מבשילים להסכמות וזאת משום שההליך אינו מתנהל בידי עורך דין המתמחה בתחום, אלא על ידי עובדים סוציאליים. משום כך, מומלץ לפנות לעורך דין מגשר מומחה לצורך ניהול הליך הגישור וזאת על מנת להסתייע בניסיון והידע המקצועיים שלו. עורך דין מגשר מחזיק בכלים המאפשרים לבני הזוג להגיע להבנות לגיבוש הסכם גירושין מקיף והוגן. גם בהליך גישור באמצעות עובד סוציאלי, ניתן ומומלץ להיעזר בליווי של עורך דין מומחה.

הגעה להסכם גירושין ללא ערכאות משפטיות

הסכם גירושין נבנה בהתאם לנסיבות החיים של בני הזוג. ישנם זוגות המתגרשים ללא ילדים או זוגות המתגרשים כאשר ילדיהם הינם בגירים. נסיבות החיים יקבעו באילו נושאים יתמקד הסכם הגירושין דוגמת שאלת מזונות או חלוקת רכוש. כאשר מדובר על זוגות להם יש ילדים משותפים, הרי שהנושא המרכזי יהיה משמורת ודמי מזונות. הסכם הגירושין חייב להיות ברור וכולל וזאת על מנת למנוע מחלוקות בעתיד. ההסכם מפרט את כל הנושאים והסוגיות הדורשים הסכמה והבנה מלאה של שני הצדדים. כל הסכם גירושין טעון אישור בידי בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני. לאחר מתן האישור, ההסכם מקבל תוקף מחייב של פסק דין. גישור גירושין עשוי לחסוך את הצורך של ניהול הליך משפטי בערכאות ולכן הוא בעל השלכות כלכליות רחבות, שכן עלויות הגישור הינן נמוכות ביחס לעלויות ניהול ההליך בבית המשפט.

קיצור הליך הגירושין וחיסכון בעלויות

גישור גירושין עשוי לקצר באופן משמעותי את משך הזמן עד לסיומו של תהליך הגירושין וזאת ביחס לניהול ההליך בבית המשפט. תקופת הגירושין הינה מורכבת וקשה ושני הצדדים מעוניינים להתחיל בפרק חדש בחייהם מהר ככל שניתן. העומס הרב בבתי המשפט מאריך עד מאוד את תקופת ההמתנה והטיפול בתיק, כאשר הליך הגישור מתנהל לרוב ביעילות רבה ועושי להסתיים בתוך זמן קצר. משך הזמן של הליך גישור גירושין מותנה בסוגיות השונות הדורשות התייחסות וכן במידת הנכונות של הצדדים להגיע לפשרה. בכל מקרה, גישור גירושין הינו פתרון יעיל ונוח לביצוע הליך גירושין ולהגעה להסכם גירושין באווירה נינוחה וללא צורך בפנייה לערכאות אשר יהפכו את הגירושין לסבוכים וקשים הרבה יותר.